گزارش مطالعات تشعشعات رادیویی،مانند تشعشعات ناشی ازفناوری‌ درتلفن همراه

گزارش مطالعات تشعشعات رادیویی،مانند تشعشعات ناشی ازفناوری‌ درتلفن همراه
بر اساس گزارش‌های نهایی منتشر شده از برنامه‌ی ملی سم‌شناسی آمریکا «NTP»، شواهد روشنی وجود دارند که نشان می‌دهند موش‌های صحرایی نَر که در معرض سطح بالایی از تشعشعات رادیویی «RFR» مانند تشعشعات ناشی از تلفن‌های همراه ۲G و ۳G قرار می‌گیرند، به تومورهای سرطانی در قلب مبتلا شده‌اند. همچنین شواهدی از تومورهایی در مغز و غدد فوق کلیوی یا همان آدرنال این موش‌های صحرایی نَر نیز، مشاهده شده است. در مورد موش‌های صحرایی ماده و همچنین موش‌های خانگی نَر و ماده، ابهاماتی مبنی بر اینکه آیا سرطان مشاهده شده ناشی از قرارگیری در معرض تشعشعات RFR بوده است، وجود دارد. گزارش‌های نهایی، نشان دهنده‌ی اتفاق نظر NTP  و هیاتی از کارشناسان خارجی بر سر این مساله است. این هیات پس از تهیه‌ی پیش‌نویس گزارش‌های خود در ماه فوریه، مطالعاتی را در ماه مارس منتشر کرده است.
دکتر جان بوچر دانشمند ارشدNTP ، در این رابطه عنوان می‌کند: «میزان پرتوگیری در این مطالعات قابل قیاس با میزان پرتوگیری انسان هنگام استفاده از تلفن همراه نیست. در مطالعات ما، کل بدن موش‌های صحرایی و خانگی در معرض تشعشعات رادیویی قرار می‌گیرند، اما در مورد انسان، عمدتاً بافت‌های خاصی از بدن که در تماس با تلفن همراه هستند، در معرض پرتوگیری هستند. علاوه بر این، میزان و مدت زمان پرتوگیری در مطالعات ما به مراتب بیش از آن چیزی است که انسان‌ها تجربه می‌کنند.»
کمترین میزان پرتوگیری استفاده شده در این مطالعات، برابر با حداکثر مجاز میزان پرتوگیری بافت‌های بدن انسان در حال حاضر است. این سطح از پرتودهی به ندرت با استفاده از تلفن همراه معمولی، اتفاق می‌افتد. بالاترین سطح پرتوگیری در این مطالعات، چهار برابر بیشتر از سطح پرتودهی مجاز است. بوچر می‌گوید: «ما معتقد هستیم که بین تشعشعات رادیویی و تومورهای به‌وجود آمده در موش‌های نر، واقعاً ارتباط وجود دارد و کارشناسان خارجی نیز بر این امر صحه نهاده‌اند.»
مطالعات انجام شده توسط مرکز NTP که جامع‌ترین ارزیابی صورت گرفته در مورد تاثیرات پرتوگیری ناشی از RFR با مدولاسیون استفاده شده در تلفن‌های همراه ۲G و ۳G بر سلامت حیوانات بوده، ۳۰ میلیون دلار هزینه در برداشته و بیش از ۱۰ سال به طول انجامیده است. در زمان طراحی این مطالعه، شبکه‌های ۲G و ۳G به‌طور استاندارد وجود داشتند و کماکان نیز برای تماس‌های تلفنی و پیام کوتاه استفاده می‌شوند.
دکتر «مایکل وید» متخصص سم‌شناسی حاضر در این مطالعه، می‌گوید: «یکی از ویژگی‌های اصلی مطالعه‌ی ما این است که توانستیم دقیقاً میزان تشعشعات رادیویی دریافتی توسط این حیوانات را کنترل کنیم؛ فاکتوری که در هنگام مطالعه بر روی انسان در زمان استفاده از تلفن همراه امکان پذیر نیست و اغلب بر پایه‌ی پرسش‌نامه‌های تهیه شده، مشخص می‌شود.» وید همچنین با اشاره به یافته‌های غیرمنتظره در مورد عمر طولانی‌تر موش‌های صحرایی نر که در معرض تشعشعات قرار گرفتند، می‌گوید: «این مورد را می‌توان با کاهش مشکلات مزمن کلیوی که اغلب باعث مرگ در موش‌های مسن‌تر می‌شود، توضیح داد.»
حیوانات در اتاق‌هایی که به‌طور خاص، برای این مطالعه طراحی شده بودند، قرار گرفتند. پرتودهی ناشی از تشعشعات RFR برای موش‌های صحرایی از درون رحم و برای موش‌های خانگی از ۵ تا ۶ هفتگی شروع شده و تا دو سالگی و یا تا آخر عمر طبیعی آن‌ها ادامه داشت. پرتودهی با تشعشعات RFR به صورت متناوب، ۱۰ دقیقه روشن و ۱۰ دقیقه خاموش و در مجموع ۹ ساعت در طول روز را شامل می‌شد. میزان تشعشاتRFR  در موش‌های صحرایی بین ۱.۵ تا ۶ وات بر کیلوگرم و در موش‌های خانگی ۲.۵ تا ۱۰ وات بر کیلوگرم در نظر گرفته شد. RFR مورد استفاده برای شبکه‌های Wi-Fi یا ۵G در این مطالعات مورد بررسی قرار نگرفته است.
وید می‌گوید: «۵G  یک فناوری نوظهور است که هنوز به درستی تشریح نشده است. با توجه به اطلاعات کنونی ما در مورد این تکنولوژی، احتمالاً نتایج مطالعات در این زمینه به‌طور چشم‌گیری تفاوت خواهد داشت.»
برای مطالعات آینده، NTP  در حال ساخت اتاقک‌های کوچک‌تر برای پرتودهیRFR  است که این امر موجب می‌شود تکنولوژی‌های ارتباطی جدیدتر در مدت زمان کمتر از چند سال حتی در چند هفته یا چند ماه، ارزیابی شوند. این مطالعات بر روی ایجاد شاخص‌های فیزیکی قابل اندازه‌گیری یا نشان‌گرهای زیستی ناشی از اثرات بالقوه RFR  متمرکز خواهند شد. این موضوع ممکن است در معیارهایی مانند آسیب‌دیدگی دی‌ان‌ای در بافت‌های پرتودیده، که می‌تواند بسیار زودتر از سرطان شناسایی شود، تغییراتی ایجاد کند.
سازمان غذا و داروی ایالات متحده «FDA» به علت استفاده‌ی گسترده از تلفن‌های همراه و اطلاعات محدود در مورد اثرات احتمالی پرتوگیری طولانی مدت ناشی از آن بر روی سلامتی، تحقیق در خصوص RFR تلفن همراه را بهNTP  واگذار کرده است.  NTP نتایج این مطالعات را به FDA و کمیته‌ی ارتباطات فدرال ارائه خواهد کرد که این دو نهاد جهت نظارت بر تحقیقات جدید در مورد اثرات بالقوه‌یRFR ، این نتایج را بررسی می‌کنند.
نوشته: ScienceDaily
ترجمه: امید محمدی – مجله علمی ایلیاد
منبع: sciencedaily.com

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *