نگرانی‌ دانشمندان ازمصرف بالای سیگارالکترونیکی وایجاد محدودیت‌هایی برای فروش

نگرانی‌ دانشمندان ازمصرف بالای سیگارالکترونیکی وایجاد محدودیت‌هایی برای فروش
در تلاش برای کم کردن استعمال دخانیات توسط نوجوانان، سازمان غذا و داروی ایالات متحده «FDA» محدودیت‌هایی را بر فروش اسانس‌های خاص برای سیگارهای الکترونیکی وضع کرده است. این سازمان می‌گوید که به دنبال ممنوع کردن سیگارهای نعنایی نیز خواهد بود؛ هدفی که طرفداران سلامت عمومی برای مدت‌های طولانی در پی آن بوده‌اند.
این محدودیت‌ها همزمان با انتشار اطلاعاتی اعلام شد که نشان می‌داد، استفاده‌ی سیگارهای الکترونیکی توسط دانش‌آموزان دبیرستانی از سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۱۸ حدود ۷۸ درصد افزایش پیدا کرده است. این داده به‌عنوان بخشی از مطالعات ملی مصرف دخانیات توسط جوانان که توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها انجام شد، به‌دست آمده است.
«اسکات گوتلیب» کمیسیونر سازمان FDA، طی بیانیه‌ای گفته است: «اگر تغییرات خط مشی تعریف شده توسط ما شیوع دخانیات را کاهش نداد و اگر سازندگان سهم خود را در پیشبرد این اهداف ادا نکنند، ما به دنبال اقدامات دیگری خواهیم رفت.»
گوتلیب می‌گوید که تنها مغازه‌هایی که دسترسی به این محصولات را برای افراد ۱۸ساله به بالاتر فراهم می‌کنند، می‌توانند اسانس‌های خاص سیگار مانند انبه را به فروش برسانند. محدودیت‌هایی برای فروش آنلاین این محصولات نیز وضع خواهد شد؛ ولی محدودیتی برای فروش توتون و اسانس‌های نعنایی وجود نخواهد داشت. «دبرا اوسیپ» محقق سلامت عمومی در دانشگاه پزشکی روچستر نیویورک، می‌گوید: «حتی اگر مغازه‌ها عدم فروش این محصولات به افراد زیر ۱۸ سال را رعایت کنند، این افراد نیازهای خود را از طریق دیگران تامین می‌کنند. موثر بودن این محدودیت با تردیدهای جدی مواجه است.»
مصرف دخانیات طی سال گذشته، در بین نوجوانان به شدت افزایش پیدا کرده است. در بین دانش‌آموزان دبیرستانی تحت بررسی، ۲۰.۸ درصد اذعان داشته‌اند که در ۳۰ روز گذشته حداقل یک مرتبه سیگار الکترونیکی استفاده کرده‌اند. این عدد برای سال ۲۰۱۷ حدود ۱۱.۷ درصد بوده که نشان از افزایشی ۷۸ درصدی داشته است. داده‌ها نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان همیشگی نیز طی امسال افزایش پیدا کرده‌اند. ۲۷.۷ درصد از مصرف کنندگان، از ۳۰ روز گذشته حداقل ۲۰ روز را سیگار الکترونیکی مصرف کرده‌اند که این میزان مصرف نشان از احتمال اعتیاد است. تعداد مصرف کنندگان همیشگی در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۰ درصد بوده است.
در بین دانش‌آموزان مقطع راهنمایی، ۴.۹ درصد اذعان داشته‌اند که در ماه گذشته، دخانیات مصرف کرده‌اند در صورتی که این عدد در سال قبل حدود ۳.۳ درصد بوده است. مصرف نیکوتین مخصوصاً برای افراد نوجوان بسیار خطرناک است؛ چرا که احتمال اعتیاد در آنان بالاتر است و به علت رشد مغز در آنان، احتمال توقف در این روند به واسطه‌ی مواد شیمیایی موجود در سیگار، بالا است. هنوز نیاز به زمان بیشتری است تا بفهمیم که آیا اقدامات انجام شده تاثیری بر مصرف سیگارهای الکترونیکی توسط نوجوانان داشته است یا خیر؟
«دونا والون»، از موسسه‌ی تروث اینیسیتیو، به‌عنوان یک سازمان پیشگام در سلامت عمومی در واشنگتن، می‌گوید: «متاسفانه شیطان بیرون از دروازه‌ها ایستاده است. حالا سوال اینجا است که چگونه باید با این حقیقت که تعداد بسیار زیادی نوجوان در معرض مصرف نیکوتین هستند، کنار آمد؟» طرفداران سلامت عمومی، FDA را تشویق می‌کنند تا سیگارهای نعنایی را نیز محدود کند. دولت در سال ۲۰۰۹ سیگارهای طعم‌دارشده با میوه و شکلات را ممنوع کرد؛ ولی این ممنوعیت شامل نعناع نشده است. در سال ۲۰۱۶ سیگارهای نعنایی حدود ۳۵ درصد کل فروش سیگار را شامل شده‌اند.
تحقیقات نشان داده است که جوانان بیشتر به سمت سیگارهای نعنایی کشش دارند و شواهدی وجود دارند مبنی بر اینکه، احتمال سیگاری شدن جوانانی که برای بار اول سیگارهای نعنایی را امتحان کرده‌اند، بالاتر است.
نوشته: آمی کانیگهام
ترجمه: امید محمدی – مجله علمی ایلیاد
منبع: sciencenews.org

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *