نکته ای بسیاربسیار مهم:آیاواقعاً بذرگیاهان می‌توانند درمعدۀ انسان رشدکنند

نکته ای بسیاربسیار مهم:آیاواقعاً بذرگیاهان می‌توانند درمعدۀ انسان رشدکنند
داستانی تراژدی و خوش‌شانس که در اینترنت در حال پخش شدن است، توصیف می‌کند که چگونه یک بذر انجیر در معده‌ی فرد مقتولی رشد کرده و به درخت تبدیل شده، که بعداً به کارشناسان کمک کرده تا حدوداً چهل سال بعد، جنازه‌ی او را در غاری در قبرس پیدا کنند. اما، مانند بسیاری از افسانه‌های خیالی، به نظر می‌رسد که عناصر اصلی این داستان دروغ و شایعه است. اما هنوز این سوال وجود دارد که آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی شخص مُرده جوانه بزنند و به درخت تبدیل شوند؟
طبق گفته‌ی «جی نولر»، استاد علوم خاک در دانشگاه ایالتی اورگان که زمانی را در قبرس گذرانده است، اما با این حادثه‌ی درخت انجیر مواجه نشده است، پاسخ این سوال  مثبت است؛ بله می‌شود. گیاهان میوه‌دار اغلب به حیوانات میوه‌خوار، از پرندگان گرفته تا خفاش‌ها و خرس‌ها و میمون‌ها وابسته هستند تا میوه‌های آن‌ها را بخورند. وقتی این حیوانات دانه‌های غیرقابل هضم بخورند، گیاهان این شانس را دارند تا ریشه‌ی آن‌ها از هرجایی که حیوان روی آن مدفوع انداخته است، رشد دهند.
نولر گفت: «دانه‌ها می‌توانند از حیوانات پدید آیند، بنابراین می‌توانم تصور کنم که از انسان هم می‌توانند پدید آید.» وی افزود که با این حال، دانه صرفاً از معده‌ی شخص مُرده پدید نمی‌آید؛ بلکه می‌تواند در هر بخشی از دستگاه گوارش فرد مُرده، مانند روده‌ی کوچک یا روده‌ی بزرگ، رشد کند. وی گفت: «حتی دانه‌ی درون جیب فرد مُرده یا دانه در منطقه‌ی کلیِ دفن هم می‌تواند مواد مغذی را از بدن فرد در حال تجزیه جذب کند.» این حقیقت که دانه‌ها می‌توانند در کنار اجساد در حال تجزیه، رشد کنند ایده‌ی جدیدی نیست. به عنوان مثال، طبق گفته‌‌ها، بومیان آمریکایی‌ وامپانوگ به مسافران آموزش داده‌اند که چگونه دانه‌های ذرت را با ماهی بخورند.
علاوه بر این، گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد، پژوهش‌گران در ریشه‌های درخت چنار کهنی که در سال ۲۰۱۵ در ایرلند قطع شده بود، بقایایی از یک اسکلت قرون وسطایی را یافتند. در مورد این قتل در قبرس، چندین منبع خبری گزارش کرده‌اند که «احمد هرگون» در سال ۱۹۷۴ طی درگیری بین قبرسی‌های ترکیه و یونانی‌ها کشته شد. داستان از این قرار است که هرگون و دو نفر دیگر به غاری برده شدند که در آن به علت انفجار دینامیت کشته شدند. طبق این منابع خبری، سپس دینامیت در حفره‌ای در غار منفجر می‌شود و باعث می‌شود که بخشی از غار تخریب شود و نور وارد شود، بذر انجیر در معده‌ی هرگون ریشه بزند و رشد کند. بعدها یک پژوهشگر در گزارشی گفت که این درخت انجیر در غار را پیدا کرده و هنگام بررسی مکان جالب این درخت، بقایای قربانیان تجزیه‌شده را یافته است.
اما به نظر می‌رسد که بخش بزرگی از این داستان، شایعه است. در حقیقت، کمیته‌ی افراد گمشده که خانواده‌ها را با بقایای افرادی که در طول جنگ‌های ۱۹۶۳، ۱۹۶۴ و ۱۹۷۴ در قبرس گم شده‌اند، به هم می‌پیوندند، در سال ۲۰۰۶ اطلاع محرمانه‌ای را دریافت کرد، مبنی بر اینکه این سه فرد متوفی در غاری در کنار دریا دفن شده‌‌اند.
طبق گزارش‌ها، در آن غار درخت انجیر در حال رشدی وجود داشته، اما از شکم هیچ انسان مُرده‌ای رشد نکرده است. با این حال، شاید برای کمک به خانواده‌ی هرگون برای مواجهه با مرگ عزیز‌شان، گفته‌اند که این درخت انجیر از جسد هرگون رشد کرده است. منابع نزدیک به کمیته‌ی افراد گمشده، گفتند: «این داستان به آن‌ها کمک کرد تا به آن مساله خاتمه دهند.»
نوشته: لاورا گگل
ترجمه: زهرا جهانبانی – مجله علمی ایلیاد
منبع: livescience.com

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *