مهم: طبق مطالعه‌،نور آبی؛احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی راکاهش میدهد!!!

مهم: طبق مطالعه‌،نور آبی؛احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی راکاهش میدهد!!!
طبق مطالعه‌ای به رهبری «کریستین هیس» استاد دانشگاه سوری، قرار گرفتن در معرض نور آبی، فشار خون سیستولیک را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد و ضربان قلب را افزایش می‌دهد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. پروفسور هیس و همکارانش گفتند: «مطالعات قبلی نشان داده که نور ماوراء بنفش «UV» می‌تواند موجب آزادشدن اکسید نیتریک از پوست و کاهش فشار خون شود. در مقایسه با نور مرئی، استفاده‌ی موضعی از نور ماوراء بنفش خطر سرطانی به همراه دارد. ما بررسی کردیم که آیا قرار گرفتن کل بدن در معرض نور آبی هم می‌تواند فشار خون را کاهش دهد و عملکرد اندوتلیال در افراد سالم را افزایش دهد یا خیر؟»
در مطالعه تصادفی مقطعی، ۱۴ مرد سالم به مدت نیم ساعت، کل بدن‌شان در معرض نور آبی تقریباً ۴۵۰ نانومتری قرار گرفتند؛ دوزی که با نور خورشید روزانه قابل مقایسه است و سپس در روزی دیگر در معرض نور کنترل شده قرار گرفتند. به منظور ارزیابی این تاثیر، فشار خون شرکت‌کنندگان، سفتی شریان‌ها، انقباض عروق خونی و سطح پلاسمای خونی در ذخایر نیتریک اکسید آن‌ها قبل از پرتوافشانی با هر دو نور، در طول پرتوافشانی و حداکثر دو ساعت بعد از آن، اندازه‌گیری شد.
پروفسور هیس و همکارانش دریافتند که قرار گرفتن کل بدن در معرض نور آبی، به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک شرکت‌کنندگان را تقریباً ۸ میلی‌متر جیوه کاهش داد که با نور کنترل شده که هیچ تاثیری نداشت، قابل مقایسه بود.
آن‌ها کشف کردند که قرار گرفتن در معرض نور آبی، سایر نشان‌گرهای خطرناک قلبی عروقی، از جمله کاهش سفتی شریان و افزایش ریلکسیشن رگ‌های خونی را بهبود می‌دهد. این یافته از این امر که نور می‌تواند برای جلوگیری از بیماری قلبی عروقی به کار رود، بیشتر حمایت می‌کند. آن‌ها همچنین دریافتند که قرار گرفتن در معرض نور آبی، میزان نیتریک اکسید که مولکول سیگنالینگ مهمی در حفاظت ار سیستم قلبی عروقی است را افزایش می‌دهد.
اعتقاد بر این است نور آبی که از پوست به جریان خون آزاد می‌شود، جایی که رگ‌های خونی را آرام می‌کند، جریان خون را افزایش و فشار خون را کاهش می‌دهد. پروفسور هیس گفت: «قرار گرفتن در معرض نور آبی، روشی جدید برای کنترل دقیق فشار خون بدون دارو را ارائه می‌دهد. منابع قابل پوشش نور آبی می‌توانند قرار گرفتن در معرض نور را ممکن و عملی سازد. این به ویژه برای افرادی که فشار خون آن‌ها با دارو به راحتی کنترل نمی‌شود، مانند افراد مسن‌تر، مفید است.»
این مطالعه در مجله‌ی Preventative Cardiology منتشر شده است.
نوشته: SciNews
ترجمه: زهرا جهانبانی – مجله علمی ایلیاد
منبع: sci-news.com

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *