مصرف فیبرمیتواندخطرات ابتلا به سرطان،دیابت،بیماریها رابطور قابل توجهی کاهش دهد

مصرف فیبرمیتواندخطرات ابتلا به سرطان،دیابت،بیماریها رابطور قابل توجهی کاهش دهد

مقاله‌ی جدیدی، مطالعات مشاهداتی و آزمایشات بالینی که قبلاً منتشر شده بود را بررسی کرد تا به رابطه‌ی بین انواع مختلف کربوهیدرات، قند و فیبرهای میوه‌ها، سبزیجات، و کل دانه‌ها با سلامت پی ببرد. در این مقاله یافت شد که افرادی که روزانه بیشترین مقدار فیبر را مصرف می‌کردند در مقایسه با افرادی که مصرف فیبر کمتری داشتند، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، سکته‌ی مغزی، دیابت نوع ۲، سراطان کولورکتال و مرگ و میر در آن‌ها، بین ۱۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافته بود.
یکی از نویسندگان این تحقیق «جیم مان» استاد دانشگاه اوتاگو در نیوزیلند، می‌گوید: «انجام این مطالعه ضروری بود، زیرا نگرانی عمومی فزاینده‌ای وجود دارد که گزینه‌های اساسی وعده‌های غذایی چه باشد و رژیم غذایی چه تأثیری بر خطر ابتلا به بیماری‌های خاص دارد. اگر چه همه‌ی ما می‌دانستیم که وجود فیبر در رژیم غذایی برای سلامتی ما خوب است، اما نمی‌دانستیم که این توصیه‌ی قدیمی تا چه اندازه درست است.»
پژوهشگران همچنین دریافتند که افرادی که فیبر در وعده‌های غذایی روزانه‌ی خود را افزایش دادند، وزن کمتری و در کل کلسترول کمتری داشتند، که این‌ها به مزایای فزونیِ خوردن کربوهیدرات می‌افزاید. همچنین این تجزیه و تحلیل هیچ خطری در رابطه با خوردن مقدار زیاد فیبر از میوه‌ها، سبزیجات و کل دانه‌ها وجود ندارد؛ توجه داشته باشید که مکمل‌ها مورد نظر دانشمندان نیست. در واقع این محققان دریافتند که افزایش میزان فیبر در رژیم غذایی روزانه مفیدتر است.
دستورالعمل‌های تغذیه‌ای کنونی توصیه می‌کنند که بزرگسالان روزانه ۲۵ تا ۳۸ گرم فیبر مصرف کنند. با این حال محققان هشدار می‌دهند که بیشتر افراد در سراسر جهان روزانه فقط در حدود ۲۰ گرم فیبر مصرف می‌کنند که کمتر از حداقل میزان توصیه‌شده‌ی مصرف روزانه است. «آندره رینولدز» نویسنده‌ی اصلی این مقاله، توضیح داد: «فیبر و کل دانه‌ها به لحاظ فیزیولوژیکی، متابولیکی و حتی برای میکربیوم روده، مهم هستند. مصرف غذاهای غنی از فیبر و کل دانه‌ها یک مزیت واضح برای سلامتی ما است، زیرا وقوع طیف گسترده‌ای از بیماری‌های مهم را کاهش می‌دهد.» برای مصرف میزان توصیه‌شده‌ی فیبر، اداره‌ی غذا و داروی ایالات متحده پیشنهاد می‌کند که میوه‌ها و سبزیجات بیشتری بخوریم و غذاهایی که غنی از دانه‌ها است، نظیر نان، برنج و پاستا مصرف کنیم.
این مقاله توسط سازمان بهداشت جهانی انجام شده و یافته‌های آن در مجله‌ی The Lancet منتشر شده است. نوشته: دیان سامسون
ترجمه: زهرا جهانبانی – مجله علمی ایلیا

دمنبع: techtimes.com

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *