تصورموجودی عجیب ازدستۀ تارتنندگان وحیرت‌انگیز درابعادحشره‌ای بندانگشتی

تصورموجودی عجیب ازدستۀ تارتنندگان وحیرت‌انگیز درابعادحشره‌ای بندانگشتی
این تصویر در صفحه‌ی توئیتر «فریس جابر» به اشتراک گذاشته شد که توسط عکاسی دانشمند به‌نام «آندرس کی» گرفته شده است. شاید بتوان در نگاه اول فهمید که این حشره، نوعی عنکبوت است. نام علمی این حشره «متاگرین بیکولومناتا» است، اما با نام «بری گربه» هم شناخته می‌شود. این عکس در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۷ در جنگل‌های کشور اکوادور ثبت شده است. این حشره، اندازه‌ی بسیار کوچکی دارد و می‌توان آن‌را به‌خاطر رنگ تیره‌ی بدنش به‌راحتی بین برگ‌ها و گیاهان سبزرنگ جنگل پیدا کرد. سر تیره‌رنگ این حشره، شبیه به سر خفاش، خرگوش یا سگ است که گوش، چشم و بینی دارد.
این عنکبوت از گونه‌ی «کوسپتیا» و گونه‌ی «اوپیلیون» است که با نام حشرات لنگ‌دراز هم شناخته می‌شوند. بر خلاف باور عام، این حشرات سمی نیستند و کاملاً بی‌آزار و بی‌ضرر هستند. نکته‌ی جالب توجه در خصوص این حشرات این است که قدمت حضور‌ آن‌ها بر روی زمین به حدود ۴۰۰ میلیون سال می‌رسد؛ یعنی حتی پیش از بسیاری از دایناسور‌ها نیز بر روی زمین می‌زیسته‌اند.
با اینکه ممکن است برخی این حشرات را از گونه‌ی عنکبوت‌ها بدانند، اما به طور دقیق‌تر، این حشره عنکبوت نیست. این حشره متعلق به دسته‌ی «آرچنیدا» است و ربطی به عنکبوت‌ها ندارد. دانشمندان حشره‌شناس، حساسیت و وسواس خاصی بر روی این موضوع دارند که آن‌ها را از عنکبوت‌‌ها جدا بدانند. این نوع حشرات برای اولین بار در سال ۱۹۵۹ توسط متخصص حشرات و جانوران «کارل فردریش روور» شناسایی و ثبت شدند.
شاید در نگاه اول، دو برجستگی زبر و خشن بر روی سر این حشره جلب توجه کند که بیشتر جنبه‌ی ترسناک کردن این حشره را در برابر دشمنانش داشته باشد که در طول تاریخ به این تکامل رسیده است، اما نباید در یافتن چشمان سیاه این حشره فریب خورد. دو نقطه‌ی زرد رنگ و روشن در وسط سر این حشره وجود دارد که در نگاه اول، به اشتباه آن‌ها را چشمان حشره می‌پنداریم؛ اما در حقیقت چشمان حشره در قسمت پایین سر او و نزدیک به هم قرار گرفته‌اند که از قدرت بینایی ویژه‌ای هم برخوردار هستند.
اینکه آیا بر روی برجستگی‌های سر این حشره حسگرهایی برای شناسایی خطر یا مواردی برای شب‌گردی حشره وجود داشته باشد، هنوز مشخص نیست، اما هر چه هست این دو برجستگی اندامی عجیب و نادر در این نوع از جانوران به‌شمار می‌روند.
در هر صورت این حشره بسیار عجیب و نادر است، ولی کشف چنین حشره‌ای نهایت شگفتی در طبیعت حشرات نیست. به‌تازگی دانشمندان ۱۸ نوع جدید از عنکبوت‌ها را شناسایی کرده‌اند. برای مثال یکی از این عنکبوت‌ها اندام عجیب و غریبی بر روی سر خود دارد و این برجستگی او را تا حد زیادی شبیه به پرنده‌ی پلیکان کرده است؛ تا جایی که کاشفان نام این حشره را «عنکبوت پلیکانی» گذاشته‌اند.
اما باز هم نمی‌توان این موجودات را نهایت شگفتی در طبیعت دانست. چه کسی می‌داند؟ شاید در آینده کشفیات عجیب‌تری هم صورت گیرد؛ شاید مورچه‌ای کشف شود که شبیه به میمون است و یا گوزنی که سری شبیه به انسان دارد و یا … فقط زمان می‌تواند پاسخ این سوالات را بدهد.
نوشته: جاناتان اُکالاگان
ترجمه: علی عمانی – مجله علمی ایلیاد
منبع: iflscience.com

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *