تحقیقات انجام شده برروی بیماری ایدز:آیاراه درمان بیماری ایدزراپیدا کرده‌ایم؟

تحقیقات انجام شده برروی بیماری ایدز:آیاراه درمان بیماری ایدزراپیدا کرده‌ایم؟

بیشتر تحقیقات انجام شده بر روی بیماری ایدز، بر جلوگیری از عفونت تمرکز کرده‌اند، ولی نحوه‌ی چک شدن ویروس توسط بدن در مراحل پس از عفونت، کمتر شناخته شده است. گروه محققین به رهبری «مانابو تائورا» از آزمایشگاه آکیکو ایواساکی، خطوط سلولی T که آلوده به ویروس ایدز پنهان بودند را مطالعه کردند. آن‌ها تاثیر ژن‌های اصلاح‌شده بر پروتئین «A3A» که متوقف‌کننده‌ی ویروس ایدز در فازهای اولیه‌ی آلودگی است را مشاهده کردند. آن‌ها دریافتند که A3A با وصل شدن به ناحیه‌ای از دی‌ان‌ای ویروس که تحریک‌کننده‌ی آن است و باعث به‌کارگیری مجموعه‌ای از آنزیم‌ها می‌شود، از فعال شدن مجدد ویروس ایدز جلوگیری می‌کند. گروه محققین یافته‌های خود را با آزمایش بر روی بیماران مبتلا به ایدز تایید کردند.
به گفته‌ی دانشمندان، هنوز تحقیقات بیشتری لازم است؛ ولی برای درمان ایدز، می‌توان بر روی A3A تمرکز کرد. ایواساکی می‌گوید: «این پروتئین هدف خوبی برای متوقف کردن ایدز است. اگر ما بتوانیم راهی برای تحت تاثیر قرار دادن A3A در سلول‌هایی که به‌صورت پنهانی آلوده هستند، بیابیم، می‌توانیم جلوی فعال شدن مجدد ویروس را بگیریم. این کار خوبی است، زیرا اگر سلول‌های آلوده نتوانند ژن‌های ویروسی را بُروز دهند، بیماری دیگر وجود ندارد.»
گروه ایواساکی در مطالعه‌ای مجزا یافته‌های مشابهی در مورد موش به‌دست آوردند. آن‌ها طی این مطالعه دو ژن جدید را شناسایی کردند که «اسنرو ۱ و ۲» نامیده می‌شوند. محققین دریافتند در موش‌هایی که مستعد ابتلا به لوپوس هستند، این ژن‌ها پاک شده‌اند. در غیاب آن‌ها، پروتئین‌هایی ایجاد می‌شوند که مورد هدف پاسخ آنتی‌بادی‌های بدن قرار گرفته و باعث بُروز شرایط خودایمنی به نام لوپوس می‌شود. با در نظر گرفتن این دو مطالعه، ممکن است بتوان به پیدا کردن راهی جدید، برای درمان بیماری‌های عفونی و خودایمنی امیدوار بود.
نوشته: ScitechDaily
ترجمه: امید محمدی – مجله علمی ایلیاد
منبع: scitechdaily.com

ایدز (به انگلیسی: AIDS) یا نشانگان اکتسابی کمبود ایمنی (به انگلیسی: Acquired immune deficiency syndrome)، نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) ایجاد می‌شود.[۱] بیماری ناشی از ویروس HIV دارای سه مرحله اصلی است. در مرحله اول (عفونت حاد) فرد ممکن است برای مدت کوتاهی بیماری شبه آنفلوآنزایی را تجربه کند. به همین دلیل معمولاً این بیماری تا یک دوره طولانی بدون هیچ علائمی دنبال می‌شود که به این مرحله از بیماری، دوره نهفتگی گفته می‌شود. هر چقدر که بیماری پیشرفت یابد، تداخل بیشتری بادستگاه ایمنی بدن پیدا می‌کند و باعث می‌شود که افراد به عفونت‌هایی مانند عفونت فرصت‌طلب و تومور دچار شوند، البته معمولاً در افرادی که دستگاه ایمنی آن‌ها به خوبی عمل می‌کند تأثیرگذار نیست. در نهایت بیماری زمانی وارد مرحله سوم یا ایدز خواهد شد که شمار سلول‌های CD4+ T به کمتر از ۲۰۰ سلول در هر میکرولیتر برسد.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *