گزارش پژوهشگران دربارۀ قرارگرفتن درمعرض فلزات سمی مانندآرسنیک، سرب

گزارش پژوهشگران دربارۀ قرارگرفتن درمعرض فلزات سمی مانندآرسنیک، سرب
پژوهشگران گزارش دادند که قرار گرفتن در معرض فلزات سمی مانند آرسنیک، سرب، مس و کادمیوم با افزایش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی همراه است. تجزیه و تحلیل آن‌ها از ۳۷ مطالعه که شامل حدود ۳۵۰ هزار نفر بود، نشان داد که قرار گرفتن در معرض آرسنیک، افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های عروقی را تا ۲۳ درصد و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد.
قرار گرفتن در معرض کادمیم و مس با افزایش خطر ابتلا به هر دو بیماری همراه بود. قرار گرفتن در معرض سرب و کادمیوم با افزایش خطر سکته نیز همراه است. یافته‌های این پژوهش در مجله‌یBMJ  منتشر شد.
«راجیو چودوری» پژوهشگر، می‌گوید: «این یافته‌ها اهمیتِ فلزات سمی محیط‌زیست در افزایش خطر مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی و عروقی را فراتر از نقش عوامل خطرسازِ معمول مانند سیگار کشیدن، رژیم غذایی نامناسب و عدم فعالیت، تقویت می‌کنند.» چودوری، استادیار بهداشت جهانی در دانشگاه کمبریج در انگلستان است.
پژوهشگران می‌گویند: «این مطالعه همچنین بر ضرورت کاهش مواجهه‌ی انسان با این نوع فلزات حتی در شرایطی که سطح متوسط مواجهه با آن‌ها نسبتاً پایین است، تاکید دارد.» آن‌ها اظهار داشتند که پژوهش‌های بیشتری برای درک ارتباط بین فلزات سمی و بیماری‌های قلبی ضروری است.
«ماریا تلز پلازا» و همکارانش در موسسه‌ی بهداشتی کارلوس III در مادریدِ اسپانیا، سرمقاله‌ای را در رابطه با همین موضوع منتشر کردند. آن‌ها می‌گویند که این مطالعه فراخوانی مهم برای توجه به گروهی در حال ظهور از عوامل خطرساز با شیوع بالا در جمعیتِ سراسر جهان است. از آن‌جایی که فلزات سمی، حتی به مقدار کم نیز، با بیماری‌های قلبی مرتبط هستند؛ تلز پلازا و گروهش نتیجه گرفتند که استراتژی‌های وسیع برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض این فلزات به پیش‌گیری از بیماری‌های قلبی و عروقی کمک خواهد کرد.
نوشته: HealthDay News
ترجمه: آوین تهمتن – مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *