گزارشهای جدیدنشان دهندۀ اثرات،خطرات وتبعات تغییرات آب وهوایی برسیارۀ زمین

گزارشهای جدیدنشان دهندۀ اثرات،خطرات وتبعات تغییرات آب وهوایی برسیارۀ زمین

امنیت و سلامت انسان، کیفیت زندگی و نرخ رشد اقتصادی در همه شهرهای آمریکا به شدت در معرض اثرات تغییرات آب و هوایی قرار دارد. اثرات ناگوار تغییرات آب و هوایی می تواند تهدیدی برای سیستم‌های طبیعی، ساخته شده و اجتماعی باشد که به آن‌ها متکی هستیم؛ هم در درون و هم در خارج از مرزها. تلاش‌ها و اقدامات اجتماعی برای حل مساله‌ی تغییرات آب و هوایی در پنج سال گذشته، افزایش پیدا کرده است، اما نه در مقیاسی که بتواند برای خسارات قابل توجه به اقتصاد، محیط زیست و سلامت انسان در دهه‌هایِ پیش رو کافی باشد.
بدون تلاش‌های جهانی و پایدار برای کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای و مشوق‌های منطقه‌ای به منظور آمادگی در برابر تغییرات پیش‌بینی شده، انتظار می‌رود تغییرات آب و هوایی خسارات فزاینده‌ای را به مایملک و زیرساخت‌های آمریکا وارد آورده و نرخ رشد اقتصادی را به‌ تدریج در قرن حاضر کاهش دهد.


کشاورزی و تولید غذا

انتظار می‌رود افزایش دما، گرمای شدید، خشکسالی، آتش‌سوزی‌های گسترده در مراتع و جنگل‌ها و باران‌های سهمگین، بتوانند کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی آمریکا، سلامت دام، ثبات قیمت‌ها و معیشت روستایییان را به چالش بکشد.


اکوسیستم

تداوم تغییرات آب و هوایی زمین باعث بروز اختلال‌های بزرگی در برخی از اکوسیستم‌ها خواهد شد. برخی اکوسیستم‌های صخره‌های مرجانی و یخ‌های دریا در حال تغییرات وسیعی هستند؛ این عامل می‌تواند بر جوامع و اقتصادی که بر آن متکی هستیم، تاثیر بگذارد.


آب و سواحل

تغییر در کیفیت و کمیت آب شیرین موجود برای مردم و محیط زیست باعث افزایش خطرات و هزینه‌ها در بخش کشاورزی، تولید انرژی، صنعت و سرگرمی می‌شوند. تغییرات آب و هوایی مناطق ساحلی را تا نیمه دوم قرن حاضر، دچار تحول خواهد کرد. بسیاری از شهرها باید در انتظار هزینه‌های بالا و ارزش ملک پایین به دلیل افزایش سطح دریا باشند.


سلامت

تغییرات آب و هوایی تهدیدی برای سلامتی و تندرستی مردم جهان به حساب می‌آید، چرا که کیفیت هوا را دست‌خوش تغییر قرار داده و موجبات گسترش بیماری‌های جدید را فراهم خواهد آورد. در این میان، قابلیت دسترسی به آب و غذا هم تغییر پیدا خواهد کرد. نوشته: ScienceDaily
مترجم: منصور نقی‌لو – مجله علمی ایلیادمنبع: sciencedaily.com

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *