چگونه میتوان باتحریک سیگنالهای الکتریکی درمغز، ازمیگرن پیشگیری کرد؟

چگونه میتوان باتحریک سیگنالهای الکتریکی درمغز، ازمیگرن پیشگیری کرد؟
محققان مدعی شده‌اند که با تحریک پولاریزاسیون یا همان قطبی شدن سیگنال‌های الکتریکی در سلول‌های مغزی، راهی برای پیشگیری از درد میگرن پیدا کرده‌اند. برای کسانی که از میگرن رنج می‌برند، درد با آثار بصری از قبیل دیدنِ خطوط موج‌دار، فلش‌های نور و نقاط کور همراه است. موجی از فعالیت الکتریکی در مغز در پیدایش این آثار دخالت دارند.
اکنون محققان در دانشگاه ایالتی پن، موفق به یافتن راهی برای کُندسازی گسترش آن سیگنال‌ها شده‌اند که می‌تواند به عنوان نخستین گام برای پیشگیری یا کاهش میگرن قلمداد شود. مشخص نیست که در هنگام بُروز میگرن چه اتفاقاتی در مغز روی می‌دهد، ولی انتظار می‌رود نتیجه نوعی تکانه الکتریکی باشد. وقتی این سیگنال‌ها به سمت مغز یورش می‌برند، سلول‌های عصبی در کورتکس بصری به ایجاد هاله‌های موهومی می‌پردازند. اما وقتی رگ‌های خونیِ تحریک شده و دچار آماس می‌شوند، درد بروز پیدا می‌کند.
«اندرو والن» محقق و یکی از نویسندگان این مقاله، گفت: «فعالیت‌های الکتریکی در مغز که باعث ایجاد هاله می‌شوند، به بی‌هوشی موقت ناشی از چرخیدن شباهت دارد. فقط سلولی دخیل نیست، بلکه واکنش زنجیره‌ای در کار است که در سراسر مغز حرکت کرده و باعث تورم می‌شود. در این شرایط، افراد به مدتی زمان نیاز دارند تا احیا شوند و به حالت عادی بازگردند.»
محققان دانشگاه ایالتی پن سعی در مطالعه‌ی این بیهوشی موقت ناشی از چرخیدن داشته‌اند. در مغز موش‌ها، محققان ابتدا این نوع بی‌هوشی را با تغییر غلظت پتاسیم در مغز ایجاد کردند؛ سپس جریانی الکتریکی برای پولاریزه کردن سلول‌های مغزی تاثیر پذیرفته اِعمال کردند. محققان با استفاده از بار مثبت دریافتند که فعالیت الکتریکی در بخش‌های اعماق مغز نفوذ پیدا می‌کند، نَه اینکه در بخش سطح انتشار پیدا کند.
«استیون شیف» محقق و یکی از نویسندگان مقاله، خاطر نشان کرد: «ما فکر می‌کردیم اگر از فاز ابتدایی که هاله باشد، جلوگیری کنیم، از بقیه‌ی پیامدها جلوگیری کرده‌ایم. اما سرانجام متوجه شدیم که بار لازم برای پیشگیری از بی‌هوشی موقت دقیقاً بر عکس آن چیزی بود که تصور می‌کردیم. به محض انتخاب بار مخالف، پیشرفت این پدیده توقف یافت. ما به درکی بیوفیزیکی دست یافتیم و برای فیزیولوژی اساسی هاله هم صدق می‌کند. ما می‌توانیم آن‌را با جریانی بهتر کنیم و جریان مخالف در جهت بهبود آن گام برداریم.»
نکته‌ی جالب این است که محققان می‌گویند جهت جریان الکتریکی استفاده شده برای درمان میگرن، مخالف جهت جریان استفاده شده برای کنترل حملات است. اگرچه گروه تحقیقات دریافت که هنوز گام‌های اساسی برای درمان میگرن برنداشته‌اند، اما این تحقیقات نویدبخش، می‌توانند گامی مثبت برای درمان یا پیشگیری از میگرن تلقی شوند. شبیه‌سازی‌های مشابهی نیز برای مقابله با میگرن در گذشته انجام شده است. بنا به گفته‌ی محققان، اِعمال جریان‌های الکتریکی امکان‌پذیر بوده و راهکاری اَمن برای انسان است. آنان ابراز امیدواری کرده‌اند که این مورد را در آینده در قالب آزمایش‌های بالینی مورد بررسی قرار دهند.
این مقاله‌ی پژوهشی در مجله‌ی Science Report منتشر شد.
نوشته: مایکل ایروینگ
ترجمه: منصور نقی‌لو – مجله علمی ایلیاد
منبع: newatlas.com

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *