نکته بسیارمهم: باکتری‌های مقاوم درهواموجب نگران شدن دانشمندان!!!

نکته بسیارمهم: باکتری‌های مقاوم درهواموجب نگران شدن دانشمندان!!!

باکتری‌ها گروهی از موجودات تک سلوی ساده ذره‌بینی هستند که پوشش بیرونی نسبتاً ضخیمی، آن‌ها را احاطه کرده‌است. این موجودات ساختار ساده‌ای دارند و به گروه پروکاریوت (جانداران ساده) تعلق دارند.

باکتری‌ها متنوع‌ترین و مهم‌ترین میکروارگانیسمها هستند. تعداد کمی از آن‌ها در انسان و حیوانات و گیاهان بیماری‌زا است. بطور کلی بدون فعالیت آن‌ها، حیات بر روی زمین مختل می‌گردد. بطور یقین یوکاریوت‌ها از موجودات زنده باکتری مانند بوجود آمده‌اند. نظر به اینکه باکتری‌ها ساختمان ساده‌ای داشته و می‌توان به آسانی، بسیاری از آن‌ها را در شرایط آزمایشگاه کشت داد و تحت کنترل درآورد. میکروب شناسان مطالعه وسیعی درباره فرایندهای حیاتی آن‌ها انجام داده‌اند.

دانشمندان از کشف باکتری‌های مقاوم در هوا اظهار نگرانی کرده‌اند.
به گزارش ساینس دیلی، هوای آلوده شهرها به عنوان مهمترین وسیله برای انتقال باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک شناسایی شده است.
محققان در گوتنبرگ اظهار کردند: نمونه هوای پکن حاوی DNA ژن‌هایی است که قوی‌ترین آنتی بیوتیک‌ها را نسبت به درمان مقاوم می‌کنند.
جواکیم لارسون، استاد دانشگاه گوتنبرگ و مدیر مرکز تحقیقات آنتی بیوتیک افزود: این موضوع از آنچه که قبلا تصور می‌شد، بسیار مهمتر است و راهی برای انتقال باکتری‌های مقاوم خواهد بود.
در این مطالعه محققان بر روی ۸۶۴ نمونه از DNA جمع‌آوری شده انسان و حیوان در محیط‌های مختلف سراسر جهان بررسی‌هایی انجام دادند و ژن‌های مقاوم به باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک را در آنها جستجو کردند.
این بررسی نمونه‌های کمی را مورد مطالعه قرار داده و به بررسی هوای مکان‌های بیشتری نیاز است.
محققان در همین نمونه‌های اندک هم ژن‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک را کشف کردند.
نگرانی خاص در این بررسی کشف ژن‌هایی بود که در برابر کارباپنم‌ها- گروهی از آنتی بیوتیک‌ها که آخرین چاره برای عفونت‌های ناشی از باکتری‌هایی با درمان دشوار هستند- هم مقاومت کردند.
نتایج بررسی‌ها نشان نمی‌دهد که باکتری‌های زنده در هوا تهدید واقعی باشند، در واقع این باکتری‌ها مخلوطی از باکتری‌های زنده و غیرزنده هستند.
منبع: ایسنا

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *