موردی که حتما بایدخواند:همکاری بیل گیتس بامتخصصان ژنتیک وکاری عجیب

موردی که حتما بایدخواند:همکاری بیل گیتس بامتخصصان ژنتیک وکاری عجیب
افزایش سرعت ژن‌ها می‌تواند روشی برای افزایش سرسختی برخی از نژادهای دام باشد. متخصصان ژنتیک با تفکیک صفات ژنتیکی مطلوب از نژادهای گاو اروپایی و آفریقایی، امیدوار هستند که بتوانند گاوی را طراحی کنند که شیر باکیفیتی را تولید می‌کند و همچنین می‌تواند در دماهای بالایی دوام بیاورد.
«بیل گیتس» به مجله‌ی تایمز گفت: «اتحاد جهانی دامپزشکی «GAL Vmed»، اخیراً ۴۰ میلیون دلار از بیل گیتس دریافت کرده تا تحقیقی ژنتیکی با این هدف انجام دهد؛ می‌توانید گاوی داشته باشید که با همان قدرت بقا، چهار برابر مولدتر باشد.» این فرد خیرخواه به بی‌بی‌سی گفت: «علت سرمایه‌گذاری‌اش در تحقیقی غیردولتی این بود که در اینجا درک زیادی از بیماری‌های حیوانات و چگونگی درمان آن‌ها و همچنین چگونگی بهبود ژنتیک وجود دارد، بنابراین می‌توانید همان نوع شیر یا تخم‌مرغی که در انگلیس داریم را در آمریکا نیز داشته باشیم.»
تولید گاوهایی که بتوانند در هوای بسیار گرم زنده بمانند و همان میزان شیری که گاوهای دیگر در آب‌و‌هوای معتدل‌تر تولید می‌کنند را تولید کنند، برای دامداران در آب‌و‌هوای بسیار گرم، مزیت است. به نتیجه رسیدن در آفریقا تغییر چشم‌گیری خواهد بود.» GAL Vmed به ساخت واکسن و داروی دام کمک می‌کند و آن‌ها را در دسترس فقیرترین دامداران در سراسر جهان قرار می‌دهد. مهندسی ژنتیک، روش دیگری برای بهبود معیشت دامداران و کشاورزان است.
بیل گیتس این ایده را به تنهایی مطرح نکرده است، مهندسی ژنتیک منابع غذایی بهتر، می‌تواند فقر را کاهش دهد و به کشاورزان فقیر کمک کند. در دهه‌ی ۷۰ میلادی، کشاورزی با نام «نورمن بورلاگ» توانست محصولاتی پربازده و مقاوم در برابر بیماری پرورش دهد که جان بیش از یک میلیارد نفر را نجات داد؛ تلاشی جهانی که «انقلاب سبز» نامیده می‌شود.
بدون شک، گاوی که بتواند شیر بیشتری تولید کند و در زیر آفتاب سوزان زنده بماند، مزیت‌های مهمی برای دامدار دارد. اما تعداد زیادی از متخصصان بر این باور هستند که هدف رونق صنعت جهانی گوشت، کوتاه‌نظرانه است. تولید گوشت مقدار نامتناسبی از گاز گلخانه‌ای را در هر واحد از پروتئین در مقایسه با گیاهان خوراکی منتشر می‌کند.
براساس تحلیل سازمان غذا و کشاورزی «FAO»، دامپروری جهانی ۱۴.۵ درصد از تمام انتشارات را تولید می‌کند که نتیجه‌ی فعالیت انسان است. وقتی بیشتر مردم از فقر خارج شوند و بتوانند رژیم غذایی غنی از گوشت را انتخاب کنند، این انتشارات و اثرات مربوطه‌ی آن‌ها بر گرمایش جهانی نیز افزایش پیدا خواهند کرد.
علاوه بر آن، تولید گوشت به مقدار زیادی آب نیاز دارد، تقریباً ۱۵ هزار لیتر در هر کیلوگرم از گوشت گاو. FAO برآورد کرده که دامداری تقریباً ۳۰ درصد از زمین موجود بر روی سطح سیاره‌ی زمین را پوشش می‌دهد؛ سواحل خشکی که به جای حیوانات برای تغذیه‌ی انسان‌ها بهره‌برداری می‌شوند. برخی از کارشناسان حتی استدلال می‌کنند که صنعت گوشت به فقر جهانی آسیب وارد کرده است. اگر تمام دانه‌های به‌کار رفته برای تغذیه‌ی دام به انسان‌ها داده می‌شدند، غذای ۳.۵ میلیارد نفر دیگر تأمین می‌شد.
بیل گیتس تأیید کرد: «تولید گوشت سوال‌های اخلاقی جدی را مطرح کرده است.» اما وی باور دارد که دامداران در کشورهای فقیر حق این را دارند که از همان تکنولوژی‌های موجود در اقتصادهای صنعتی شده استفاده کنند.
او در وبلاگش نوشت: «درحالیکه سوال‌های قانونی در مورد اینکه آیا جهان می‌تواند اشتهای خود برای محصولات حیوانی را بدون تخریب محیط‌زیست برطرف کند، مطرح می‌شود، حقیقت این است که بسیاری از فقرا برای تغذیه و درآمد به احشام تکیه می‌کنند. به نظرم آن‌ها باید بتوانند دام را به کارآمدیِ دامداران در کشورهای ثروتمند پرورش دهند.»
نوشته: لو دل بلو
ترجمه: سحر الله‌وردی
منبع: futurism.com

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *