موردی بسیارمهم:کشف کردن باکتری زنده دربدنه خارجی ایستگاه فضایی!!!

موردی بسیارمهم:کشف کردن باکتری زنده دربدنه خارجی ایستگاه فضایی!!!

باکتری‌ها یا تک زیان گروهی از موجودات تک سلولی میکروسکوپی هستند که پوشش بیرونی نسبتاً ضخیمی آن‌ها را احاطه کرده‌است. این موجودات ساختار ساده‌ای دارند و به گروه پروکاریوت (جانداران ساده) تعلق دارند. اولین جانداران پدید آمده بر روی کره زمینند. اولین نشانه‌های حیات بر روی کره زمین، حدود ۵/۳ میلیارد سال پیش مربوط به پیدایش سلول‌های پروکاریوتی باکتری‌ها می‌باشد.

فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی در سطح خارجی ایستگاه فضایی موفق به کشف باکتری های زنده‌ شده اند.

 

براساس گزارش ساینس الرت، آنتون شاپلروف دانشمند-فضانورد روسی که ماه آینده به زمین بازخواهد گشت می گوید بررسی تکه پنبه ای که به دیواره بدنه خارجی بخش روسی ایستگاه فضایی کشیده شده،‌ از وجود نوعی باکتری زنده و ناشناخته خبر داده است که این نمونه هم اکنون برای بررسی های بیشتر به زمین ارسال شده است.

 

این باکتری ها در زمان پرتاب اتاقک به ایستگاه وجود نداشته اند و این به آن معنی است که باکتری ها در فضا به بدنه اتاقک چسبیده‌اند. این نمونه ها اکنون برای سنجش خطرساز‌بودنشان برای ساکنین ایستگاه مورد مطالعه قرار دارند.

 

به گفته شاپلروف این نمونه طی راهپیمایی غیررسمی در خارج از ایستگاه که با هدف شناسایی مناطق تیره رنگ بدنه ایستگاه فضایی و نقاطی که سوخت اضافی موتورهای استگاه در آن تلنبار شده بود، کشف شده‌است. آنچه باعث جذابیت کشف این باکتری شده آن است که هنوز هیچ توضیحی درباره چگونگی رسیدن این باکتری ها به بدنه ایستگاه فضایی وجود ندارد.

 

با این همه این اولین باری نیست که آژانس فضایی روسیه ادعای کشف حیات میکروبی در فضا را داشته است که تمامی نمونه های پیشین در نهایت به منشاء زمینی ختم شدند. یکی از فرضیه های قوی درباره وجود باکتری ها در بدنه خارجی ایستگاه آلوده شدن آن پیش یا پس از پرتاب توسط افراد، تجهیزات یا فضاپیماهایی است که از زمین به ایستگاه فرستاده می‌شوند.

 

در اصل نکته مهم این کشف درک چگونگی زنده ماندن باکتری ها در شرایط ناخوشایند و خصمانه خلاء در فضا است که می تواند در ماموریت های آینده بشر به سیاره های سامانه خورشیدی نقش کلیدی ایفا کند.

 

منبع : hamshahrionline.ir

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *