بسیاربسیارمهم:یک مرد هنگ کنگی برای اولین باردرجهان،به هپاتیت موشی مبتلاشد!!!

مهم:یک مرد هنگ کنگی برای اولین باردرجهان،به هپاتیت موشی مبتلاشد!!!

تلویزیون هنگ کنگ گزارش کرده است برای نخستین بار در جهان یک مرد ۵۶ ساله در این شهر در جنوب چین به بیماری هپاتیت موشی مبتلا شده است.

به گزارش ایرنا از این بیماری به عنوان ‘هپاتیت یی’ یاد می‌شود که از طریق موش به این مرد سرایت کرده، اما هنوز مشخص نشده که چطور چنین اتفاقی افتاده است.
دانشگاه هنگ کنگ خاطر نشان کرده این نخستین بار در جهان است که مردی به ویروس ‘هپاتیت یی’ از طریق موش مبتلا می‌شود و باید علت آن بررسی شود، اما ظاهرا در اطراف خانه وی موش‌ها فراوان بوده اند.
او در ماه می (اردیبهشت) امسال از ناحیه کبد مورد جراحی قرار گرفت، اما واکنش‌های فیزیکی او بخصوص در هنگام مصرف دارو‌ها عجیب بود و معمولی به نظر نمی‌رسد.
پزشکان در هنگ کنگ سپس شروع به گرفتن آزمایش‌های مختلف از این مرد کردند و نهایتا معلوم شد او به یک ویروس مبتلا شده که عمدتا در حیواناتی نظیر موش‌ها وجود دارد.
تحقیقاتی در این باره و در اطراف منزل وی صورت گرفته است که نشان می‌دهد موش‌ها این ناحیه را آلوده کرده اند و در برابر مواد کشنده مقاومت زیادی نشان داده اند.
بر اساس اعلام پزشکان فعلا این احتمال در نظر گرفته شده است موردی از این آلودگی به مواد غذایی و آشامیدنی این مرد هنگ کنگی راه یافته و او را آلوده کرده باشد.
آمار نشان می‌دهد که هر سال نزدیک به ۲۰ میلیون نفر در سراسر جهان به ‘هپاتیت یی’ مبتلا می‌شوند که از طریق غذا و آب آلوده به انسان منتقل می‌شود.

هپاتیت (به انگلیسی: Hepatitis) به معنی التهاب در پارانشیم کبد است و به دلایل مختلفی می‌تواند ایجاد شود که بعضی از آن‌ها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند. از عواملی که ایجاد هپاتیت می‌کنند می‌توان به افراط در مصرف الکل، اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری و هم‌چنین ویروس اشاره نمود. هپاتیت ویروسی منجر به عفونت کبدی می‌گردد.

عامل بیماری هپاتیت ویرال (ویروسی) یک ویروس است و در ابتدا می‌تواند مثل یک سرماخوردگی بروز نماید؛ ولی بیماری مزمن هپاتیت “C” بر عکس سرماخوردگی معمولی به دلیل از کار افتادن کبد و مشکل بودن درمان می‌تواند حیات بیمار را تهدید کند. بیشتر مبتلایان به هپاتیت از نوع C و B علائمی ندارد. برخی از این بیماران علائم سرشتی عفونت ویروسی را نشان می‌دهند از قبیل خستگی، دل درد، لاغری شدید، درد عضلانی و تهوع و بی اشتهایی، ولی در موارد پیشرفته علائم نارسایی کبدی بروز می‌کند که شامل تورم شکم، اندامها، یرقان و خونریزی‌های گوارشی و … است.

در ایران بالغ بر ۳٪ افراد آلوده به این ویروس می‌باشند.حدود ۷۵ الی ۸۰ درصد از افرادی که تازه به این ویروس مبتلا شده‌اند، دچار پیشرفت و مزمن شدن این بیماری شده و از بین آن‌ها نیز ۶- الی ۷۰ درصد به بیماری‌های مزمن کبدی دچار می‌شوند. از بین افراد حدود ۵ الی ۲۰ درصد به سیروز کبدی مبتلا شده و ۱ الی ۵ درصد آنان بر اثر بیماری سیروز کبدی یا سرطان کبد می‌میرند.

منبع: ایرنا

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *