مطلبی جالب ومهم:ثبت شدن خاطرۀ رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان

مطلبی جالب ومهم:ثبت شدن خاطرۀ رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
بر اساس مطالعه‌ی انجام شده در دانشگاه کیلی، ماهیچه‌های اسکلتیِ انسان از حافظه‌ی اپی‌ژنتیک، در رابطه با رشد ابتدایی برخوردار است. «آدام شارپلز»، محقق دانشگاه کیلی و همکارانش با استفاده از جدیدترین روش ژنومی، بیش از ۸۵۰،۰۰۰ قسمت را در دی‌ان‌ای انسان مطالعه کرده و ژن‌هایی را با برچسب‌های شیمیایی ویژه‌ای در اثر رشد ماهیچه‌ها پس از ورزش، کشف کردند. نشانگرها یا برچسب‌ها به ژن می‌گویند که فعال باشد یا غیرفعال؛ بدین ترتیب، دستورالعمل‌هایی در اختیار ژن قرار می‌گیرد تا بدون تغییر خود دی‌ان‌ای، روشن یا خاموش گردد.
دکتر شارپلز گفت: «در این مطالعه، ما نشان دادیم که ژن‌های موجود در ماهیچه، در صورت رشد پس از ورزش، با این اطلاعات اپی‌ژنتیک بیشتر برچسب‌زدایی می‌شوند. وقتی ما دوباره ماهیچه از دست می‌دهیم، این ژن‌ها در حالت قبلی خود باقی می‌مانند، اما این فرآیند برچسب‌زدایی، به ژن کمک می‌کند تا به مرحله‌ی تازه‌ای وارد شده و با رشد بیشتر ماهیچه در واکنش به ورزش ارتباط دارد. پس حافظه‌ی اپی‌ژنتیک از رشد ماهیچه در اوایل زندگی وجود دارد.»
این مطالعه که در مجله‌ی Scientific Reports منتشر شده است، می‌تواند اطلاعات مهمی درباره‌ی چگونگی تمرین ورزشکاران و ریکاوری از آسیب به‌دست دهد. اگر ماهیچه‌ی ورزشکار رشد کند، سپس آسیب دیده و قسمتی از ماهیچه را از دست بدهد، تنها در صورتی می‌توان به ریکاوری بعدی او کمک کرد که از ژن‌های مسئول حافظه‌ی ماهیچه، اطلاعاتی در دست داشته باشیم. تحقیقات بیشتری لازم است تا درک بهتری از نقش برنامه‌های ورزشی مختلف در فعال‌سازی این ژن‌های خاطره‌ی ماهیچه، داشته باشیم.
«رابرت سیبورن»، محقق دانشگاه کیلی، افزود: «اگر ورزشکاری از داروهای تقویت کننده‌ی عملکرد، برای افزایش حجم ماهیچه‌هایش استفاده کند، ماهیچه‌هایش شاید خاطره‌ای از این رشد ماهیچه‌ای را حفظ کند. اگر مشخص شود که ورزشکار از این داروها استفاده کرده و با محرومیت‌های دوپینگی مواجه شود، باید توجه داشت که ممنوعیت‌های کوتاه‌مدت کارساز واقع نمی‌شوند. باید تحقیقات بیشتری که در آن‌ها از داروها برای عضله‌سازی استفاده می‌شود، برای تایید موارد یاد شده، انجام داد.»
نوشته: SciNews
ترجمه: منصور نقی‌لو
منبع: sci-news.com

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *