مطالعۀ جدید نشان میدهدکه:کمبود ویتامین دی،عاملی برای ابتلابه اسکیزوفرنی است

مطالعۀ جدید نشان میدهدکه:کمبود ویتامین دی،عاملی برای ابتلابه اسکیزوفرنی است

مطالعه‌ی جدیدی نشان داده که کمبود ویتامین دی در هنگام تولد، می‌تواند خطر ابتلا به اسکیزوفرنی را افزایش دهد. تحقیق جدیدی نشان می‌دهد که بین نوزادانی که با کمبود ویتامین دی متولد شده‌اند و افزایش خطر ابتلا به اسکیزوفرنی در مراحل بعدی زندگی، ارتباط جالبی وجود دارد. اگرچه این کشف، ریشه در تحقیقات مشاهداتی دارد، اما دانشمندان معتقد هستند که ویتامین دی در رشد مغز جنین، نقش مهمی دارد.
فرضیه‌ی اولیه از طریق تحقیقات اپیدمیولوژیکی به‌دست آمد که طی آن کشف شد که خطر اسکیزوفرنی در افرادی که در محیط‌های شهری زندگی می‌کنند، در مقایسه با افرادی که در محیط‌های روستایی زندگی می‌کنند، ساکنان ارتفاعات بلند، گروه‌های قومی با پوست تیره و افرادی که در زمستان و بهار متولد شده‌اند، بیشتر است. عامل رایجی که محققان می‌توانند در بین آن‌ها، عوامل خطرناکی ببینند، میزان بالایی از کمبود ویتامین دی است.
بیش از ۲،۶۰۰ فرد بزرگسال مبتلا به اسکیزوفرنی انتخاب شدند و میزان ویتامین دی آن‌ها که از نمونه‌های خونی در هنگام تولد از آن‌ها گرفته شده بود، بررسی شد. نتایج به طور شگفت‌انگیزی قانع‌کننده بود. نتایج نشان داد که نوزادانی که در هنگام تولد کمبود ویتامین دی داشتند، به احتمال ۴۴ درصد بیشتر از بزرگسالان سالم با میزان ویتامین دی عادی، به اسکیزوفرنی مبتلا شدند.
«جان مک‌گرث» رهبر این مطالعه، گفت: «از آنجایی که جنین در حال رشد به‌طور کامل به ذخایر ویتامین دی مادر متکی است، یافته‌های ما نشان می‌دهد که زنان بارداری که ویتامین دی کافی دارند، موجب پیشگیری از برخی موارد اسکیزوفرنی می‌شوند؛ به طوری که این امر، با نقش مکمل‌های فولات در پیشگیری از اسپینا بیفیدا که نوعی اختلال در مهره شکاف‌دار است، قابل مقایسه است.»
در هنگام تفسیر نتایج باید تردید کرد؛ زیرا این نتایج صرفاً همبستگی را نشان می‌دهد نه علت را؛ اما شواهد زیادی وجود دارد که این فرضیه را تایید می‌کند که کمبود ویتامین دی قبل از تولد، می‌تواند خطر ابتلا به اسکیزوفرنی را افزایش دهد. مطالعات مختلفی روی حیوانات نشان داده که کمبود موقتی ویتامین دی قبل از تولد، می‌تواند هرچیزی را مختل کند، از حجم مغز گرفته تا بیان ژن و پروتئین.
اخیراً نشان داده شده که کمبود ویتامین دی در طول بارداری نیز با ویژگی‌های اوتیسمی در کودکان ارتباط دارد. علاوه بر این، مطالعه‌ای جدید، شباهت‌های مولکولی جالبی در بیان ژن بین اوتیسم و اسکیزوفرنی را نشان داده است.
با وجود این مطالعه‌ی جدید که به خوبی درک شده است، هنوز موارد زیادی نامعلوم مانده است. این نتایج فقط از نمونه‌ی خونی که در هنگام تولد گرفته شده بود، به‌دست آمد؛ بنابراین معلوم نیست که آیا کمبود بیشتر ویتامین دی در چند سال اول زندگی، بر خطر ابتلا به اسکیزوفرنی تاثیر می‌گذارد یا خیر؟ ارتباط آن دسته از رفتارهای مادر در طول بارداری که می‌تواند بر میزان ویتامین دی تاثیر بگذارد، با خطر نهایی ابتلا به اسکیزوفرنی در کودک نیز هنوز نامعلوم است. مک‌گرث می‌گوید: «گام بعدی این است که در زنان بارداری که کمبود ویتامین دی دارند، آزمایش‌های بالینی تصادفی‌ای در مورد مکمل‌های ویتامین دی انجام شود تا تاثیر آن بر رشد مغز کودک و خطر اختلالات عصبی از قبیل اوتیسم و اسکیزوفرنی، بررسی شود.»
این تحقیق جدید در مجله‌ی Scientific Reports منتشر شده است. نوشته: نیک هاردی
ترجمه: زهرا جهانبانی – مجله علمی ایلیادمنبع: newatlas.com

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *