فایل آموزشی پاورپوینت تمامی فصول اززیست شناسی دهم رشتۀعلوم تجربی

فایل آموزشی پاورپوینت تمامی فصول اززیست شناسی دهم رشتۀعلوم تجربی

زیست شناسی یا بیولوژی از علوم طبیعی و دانش مربوط به کاوش دربارهٔ جانداران است. این دانش به بررسی ویژگی‌ها و رفتار سازواره‌ها، چگونگی پیدایش گونه‌ها و افراد (کاهش گرایی)، و نیز به بررسی تعامل جانداران با یکدیگر و محیط پیرامونشان می‌پردازد. (زیست‌شناسی سیستم‌ها) زیست‌شناسی شامل موضوعات گسترده ایست که دارای تقسیم‌بندی بسیاری از مباحث و رشته‌های مختلف است. از جمله مهم‌ترین موضوعات آن عبارت از پنج اصل به هم وابسته است که می‌توان آن‌ها را اساس زیست‌شناسی مدرن نامید. رشته‌های فرعی زیست‌شناسی به وسیله مقیاسی که در آن موجودات زنده‌ای که قبلاً مطالعه شده‌اند، انواع موجودات زنده مورد مطالعه و روش‌های استفاده شده در مطالعه آنها، تعریف می‌شود: بیوشیمی، مطالعه شیمی اولیه زندگی؛ زیست‌شناسی مولکولی، مطالعه فعل و انفعالات پیچیده در میان مولکول‌های زیستی؛ گیاه‌شناسی، مطالعه زیست‌شناسی گیاهان؛ زیست‌شناسی سلولی، بررسی واحدهای ساختمانی همه حیات، سلول؛ فیزیولوژی، بررسی عملکردهای فیزیکی و شیمیایی بافت‌ها، اندام‌ها و دستگاه زیستی هر موجود زنده؛زیست‌شناسی فرگشتی، بررسی فرایندهایی که تنوع زیستی را ایجاد می‌کنند؛ و بوم شناسی بررسی فعل و انفعالات موجودات زنده در محیط خود.

اگرچه زیست‌شناسی در قالب مدرن خود پیشرفت‌های بسیاری یافته‌است، اما علوم مرتبط و وابسته به آن، از زمان‌های قدیم مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. فلسفه طبیعی در اوایل تمدن‌های باستانی میان‌رودان، مصر، شبه‌قاره هند و چین مورد مطالعه قرار گرفت. با این حال، ریشه‌های زیست‌شناسی مدرن و گرایش به مطالعه طبیعت اغلب به یونان باستان برمی‌گردد. در حالی که مطالعه رسمی پزشکی به بقراط (حدود ۴۶۰ سال قبل از میلاد – حدود ۳۷۰ سال قبل از میلاد) برمی گردد، اما ارسطو (۳۲۲ سال قبل از میلاد – ۳۸۴ پیش از میلاد) گسترده‌ترین سهم را برای توسعه زیست‌شناسی به کار گرفت. نقش برجسته او در تاریخچه جانوران و کارهای دیگری با تکیه بر طبیعت‌گرایی، و فعالیت‌های تجربی دیگری که بر روی علت و معلولی زیستی و تنوع زندگی متمرکز بود، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ثئوفراستوس جانشین ارسطو در لیسه، سلسله کتاب‌هایی در زمینه گیاه‌شناسی نوشت که تا به امروز سالم مانده‌اند و به عنوان مهم‌ترین سهم از دوران باستان و حتی قرون وسطی از علوم گیاهی به حساب می‌آید.

۱. تمامی فایل ها به صورت فایل پاورپوینت بوده و با ۲۰۱۹ Microsoft Office نوشته شده و با  ورژن ۲۰۱۰ به بالا بهتر و کامل تر دیده می شود (بخصوص کلیپ ها).

۲.همچنین فایل قابل ویرایش است.

.

۳- برای دانلود، از مرورگر Google Chrome و یا Internet Explorer استفاده کنید.

.

*************** 

زیست شناسی دهم علوم تجربی:

فصل اول (دنیای زنده):

گفتار ۲ (گسترۀ حیات):

گفتار۳ (سلول (یاخته) و بافت در بدن انسان):

**********

فصل دوم (گوارش و جذب مواد):

گفتار۱ (ساختار و عملکرد لولۀ گوارش)

……

گفتار۲ (جذب مواد و تنظیم فعالیت دستگاه گوارش):

……

گفتار۳ (تنوع گوارش در جانداران):

**********

فصل سوم: (تبادلات گازی):

گفتار۱ ( سازوکار دستگاه تنفس در انسان ):

……

گفتار۲ (تهویۀ ششی):

……

گفتار۳ (تهویۀ ششی):

**********

فصل چهارم: (گردش مواد در بدن):

گفتار۱ (قلب):

……

گفتار۲ (رگ):

……

گفتار۳ (خون):

……

گفتار ۴ (تنوع گردش مواد در جانداران):

**********

فصل پنجم: (تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد):

گفتار۱ (هم‌ایستایی و کلیه‌ها):

……

گفتار۲ (تشکیل ادرار و دفع آن):

……

گفتار۳ (تنوع دفع و تنظیم اسمزی جانداران):

***********

فصل ششم: (از سلول (یاخته) تا گیاه):

گفتار۱ (ویژگی‌ سلول (یاختۀ) گیاهی):

……

گفتار۲ و ۳ (سامانۀ بافتی – ساختار گیاهان ):

**********

فصل هفتم: (جذب و انتفال مواد در گیاهان):

گفتار ۱ و ۲ (تغذیۀ گیاهی – جانداران موثر در تغذیۀ گیاهی ):

……

گفتار۳ (انتقال مواد در گیاهان):

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *