عوارض و مشکلات تلفن‌های همراه برای بدن انسان!!!

عوارض و مشکلات تلفن‌های همراه برای بدن انسان!!!

نگرانی بابت میزان خطر امواج الکترومغناطیس تلفن همراه روز به روز در حال افرایش است و محققان بسیاری به دنبال یافتن پاسخی برای این نگرانی‌ها هستند. با توجه به اینکه بسیاری از رشته‌های علمی به این مسئله می‌پردازند، انتظار می‌رود تا چند دهه‌ی دیگر پاسخ قطعی چنین پرسش‌هایی به دست آید. نکته جالب توجه این است که هرچه تحقیقات علمی بیشتر پیش می‌روند این تصور که امواج تلفن همراه بی‌خطر نیستند و می‌توانند سرطان‌زا باشند تقویت می‌شود.

شما را نمی‌دانم اما من تصمیم گرفته‌ام برخی اصول محتاطانه را رعایت کنم و تا زمانی که دانمشمندان بر روی تاثیرات این امواج غیریون‌ساز بر روی بدن ما تحقیق می‌کنند، تغییراتی در شیوه‌ی استفاده روزانه از تلفن همراهم ایجاد کنم. توجه داشته باشید، زمانی بود که مردم گمان می‌کردند سیگار کشیدن بی‌خطر است. امروز نیز به خطر انداحتن سلامتی‌مان با استفاده از تلفن‌های هوشمند کار هوشمندانه‌ای نیست.

ارتباط تلفن همراه با سرطان

بحث درباره‌ی اینکه تلفن همراه می‌تواند سرطلا‌ن‌زا باشد هنوز چندان داغ نشده است و چند سالی زمان لازم است تا به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد. تا اینجا ما می‌دانیم که:

  • امواج تلفن همراه نوعی انرژی به صورت فرکانس رادیویی هستند که از انواع امواج الکترومغناطیسی بوده و در دسته‌ی امواج غیریون‌ساز قرار می‌گیرند، مانند امواج مضر مایکروویو و رادار.
  • امواج یون‌ساز به عنوان امواج سرطان‌زا شناخته می‌شوند و شامل امواجی مانند اشعه‌ی ایکس و رادون می‌شود.

آخرین شواهدی که ادعا می‌کنند امواج بی‌سیم می‌توانند برای سلامت عمومی خطرناک باشند مربوط به بخشی از اطلاعات منتشر شده از برنامه‌ی سم‌شناسی ملی آمریکا است که ۲۵ میلیون دلار برای آن هزینه شده است. محققان دریافته‌اند که قرار گرفتن در معرض امواج قوی تلفن همراه اندکی باعث افزایش احتمال شکل‌گیری تومور بدخیم گیلوما در مغز و تومور غیرسرطانی شوانوما در قلب موش‌های مذکر می‌شود. شوانوما توموری در غلاف عصبی است.

اتیس دبلیو براولی (Otis W. Brawley)، ریس بخش پزشکی انجمن سرطان آمریکا مطالعات اخیر را جزء «علم خوب» و قابل استناد نامیده و افزوده است:

«گزارش برنامه‌ی سم‌شناسی ملی که امواج فرکانس رادیویی را به دو مورد از عوامل سرطان‌زا ربط می‌دهد باعث تغییری بنیادین در فهم ما از رابطه‌ی میان امواج و خطر سرطان شده است. یافته‌ها غیرمنتظره هستند، ما به طور منطقی انتظار نداشتیم امواج غیریون‌ساز بتوانند باعث ایجاد این تومور شوند. این مثال بسیار خوبی است که نشان می‌دهد چرا تحقیقات جدی در ارزیابی خطر سرطان بسیار مهم است. جالب است اشاره شود مطالعات اولیه بر روی رابطه‌ی میان سرطان ریه و سیگار کشیدن با مقاومت‌های مشابهی روبه‌رو بوده است و استدلال‌های نظری در آن زمان ادعا می‌کردند که ارتباطی میان این دو وجود نخواهد داشت».

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد هرچه افراد بیشتر در معرض امواج باشند، این امواج تاثیر بیشتری بر آنها می‌گذارد. این نتایج ادعاهای قبلی مبنی بر اینکه امواج تلفن همراه می‌تواند خطر تشکیل گیلوما را افزایش دهد تایید می‌کند. علاوه بر این تومور عصب شنوایی نیز به استفاده از تلفن همراه مربوط است.

منبع: چطور

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *