خبرخبر:دانشمندان ایتالیایی دست مصنوعی باحس لامسه را ابداع کرده اند!!!

خبرخبر:دانشمندان ایتالیایی دست مصنوعی باحس لامسه را ابداع کرده اند!!!

دانشمندان ایتالیایی دست مصنوعی بیونیکی را ابداع کرده اند که از حس لامسه برخوردار است و در فضای خارج از آزمایشگاه نیز می توان از استفاده کرد.

 

براساس گزارش BBC، اولین گیرنده این دست روباتیک بیونیکی زنی به نام آلمرینا ماسکارلو است که درحدود ۲۰ سال پیش دست چپش را در یک سانحه از دست داد و اکنون می گوید حس می کند دستش بازگشته است.

 

این گروه در سال ۲۰۱۴ اولین دست مصنوعی دارای حس جهان را ابداع کردند اما تجهیزات حسگر و پردازشگر آن به اندازه ای حجیم بود که امکان استفاده از این دست در فضای خارج از آزمایشگاه وجود نداشت. اکنون این فناوری به اندازه ای کوچک شده است که امکان حمل آن وجود دارد.

 

مهندسان، متخصصان اعصاب، جراحان، مهندسان الکترونیک و متخصصان روباتیک از کشورهای ایتالیا، سوئیس و آلمان در این پروژه همکاری داشته اند.

 

این دست دارای حسگرهایی است که اطلاعات درباره سختی یا نرمی اجسام را ردیابی می‌کنند. اطلاعات به دست آمده به رایانه ای کوچک انتقال داده شده و به زبانی قابل فهم برای مغز ترجمه می شوند.

 

داده های ترجمه شده از طریق الکترود‌هایی کوچک که در اعصاب بازوی ماسکارلو کاشته شده اند، به مغز او انتقال پیدا می‌کند. در آزمایش انجام شده،‌ چشمان گیرنده دست بسته شد و از او خواسته شد تا تشخیص دهد جسمی که به دست دارد نرم است یا سخت. به گفته ماسکارلو، حسی که در او ایجاد می شود به اندازه ای بادوام است گویی که دستش دوباره بازگشته است.

 

این ابداع معرف پیشرفت دیگری در زمینه اندام های مصنوعی عصبی است، سطح مشترکی که میان ماشین و بدن انسان ایجاد می شود.

 

منبع : hamshahrionline.ir

دکتر ‘کیانوش نظرپور’ مدرس ارشد بخش مهندسی بیوپزشکی دانشگاه نیوکاسل در انگلیس گفت: این دست بیونیک می تواند فورا تصمیم بگیرد که باید چه حرکاتی را برای گرفتن اشیاء انجام دهد. به گفته محققان، این دستگاه می تواند به ابداع نسل جدیدی از اندام های پرتز منجر شود که کاربر را قادر می سازد بدون تفکر به اشیاء دست یابد.در این دست بیونیک یک دوربین کار گذاشته شده است که به سرعت تصویر شیء را از روبرو می گیرد و اطلاعات آن را به یک مغز الکترونیک می فرستد. سپس این رایانه بطور خودکار شکل و اندازه شیء را در عرض چند میلی ثانیه ارزیابی می کند و حرکات مناسبی را که برای گرفتن آن لازم است، ایجاد می کند.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *