دانستنی مهم:دربدن مردان هم هورمونی برای یائسه شدن ترشح میشود!!!

دانستنی مهم:دربدن مردان هم هورمونی برای یائسه شدن ترشح میشود!!!

Menopause1

تستوسترون یکی از چندین هورمون‌های متفاوت مردانه است که پزشکان به آنها آندروژن‌ها می گویند. تستوسترون یکی از مهم‌ترین آندروژن‌ها است که در بدن مردان ساخته می شود. تستوسترون به تقویت قدرت عضلانی، میل جنسی و قدرت استخوان‌ها کمک می کند. کمبود تستوسترون زمانی رخ می دهد که تولید این هورمون در بدن بسیار کاهش می یابد. اصطلاح پزشکی که برای این وضعیت به کار می رود، «کمبود آندروژن» است.

علائم کم شدن هورمون تستوسترون

– به تدریج که سن یک مرد بالاتر می رود، طبیعی است که سطح تستوسترون در بدن کمی کاهش یابد، اما اگر سطح آن بسیار کاهش یابد، علائمی در مردان ظاهر می شود. این علائم برحسب مدت زمانی که سطح این هورمون پایین بوده، متفاوت است. در ابتدا، بیماری که دچار این عارضه می شود معمولا با علائم زیر همراه است:

? احساس خستگی می کند، خصوصا در انتهای روز

? تمایل اندک یا هیچ تمایلی به فعالیت جنسی ندارد

? احساس غمگینی یا افسردگی می کند.

– پس از مدتی که از کمبود سطح آندروژن در بدن فرد بیمار می گذرد، دیگر علائم و مشکلات هم ظاهر می شوند که شامل موارد زیر هستند:

? تحلیل عضلانی

? تحلیل قوای استخوانی

? از دست دادن موی سر یا بدن

? افزایش حجم بافت پستان

علل ایجاد کاهش تستوسترون در بدن

? بالا رفتن سن

? صدمه یا عفونت بیضه‌ ها

? اختلالاتی که غده هیپوفیز را در مغز تحت تاثیر قرار می دهد.

? درمان‌ های مشخصی که برای سرطان انجام می شود، مانند رادیاسیون، شیمی درمانی و هورمون درمانی برای سرطان پروستات

? دیگر مشکلات پزشکی، مانند بیماری کبد و کلیه، چاقی، دیابت و ایدز

? دیگر اختلالات ژنتیکی نادر

درمان کمبود تستوسترون

– کمبود تستوسترون با جایگزینی این هورمون درمان می شود. تستوسترون به اشکال مختلف تزریقی، برچسب پوستی، ژل و قرص در دسترس قرار دارند. اما این وضعیت همیشه هم قابل درمان نیست، خصوصا در مردان بیشتر از ۶۰ سال. البته کاهش سطح تستوسترون در مردان با افزایش سن، طبیعی است. در واقع، با افزایش سن بعضی از این تغییرات در مردان بروز می کند، که مستقل از کاهش سطح تستوسترون است، مانند کاهش انرژی و میل جنسی.

– متخصصان در مورد درمان‌های تستوسترون نگران هستند، زیرا ممکن است، خطر حمله‌های قلبی و سکته مغزی را در مردان افزایش دهد. درمان جایگزین در مردان بیشتر از‌ ۶۰ سال سن، به شرط داشتن معیارهای زیر انجام می شود.

? حداقل ۲ یا ۳ تست خونی کاهش شدید تستوسترون را نشان دهد.

? علائمی داشته باشند که آنها را آزار می دهد.

? علائم به دلایل دیگر قابل درمانی رخ نداده باشد.

? سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی نداشته باشند.

? کاهش میل جنسی به علت کمبود تستوسترون ایجاد می‌شود.

– کاهش میل جنسی از علائم اصلی کاهش تستوسترون در مردان میانسال است، تحلیل رفتن توده عضلانی بدن به همراه کاهش قدرت عضلانی، کاهش توان عملکرد فیزیکی و گاها ذهنی، افسردگی، تغییر در رفتار، خستگی، تحریک پذیری و در برخی موارد گرگرفتگی از علایم کاهش هورمون مردانه است.

– برخلاف خانم‌ ها، شروع یائسگی در مردان غیر قابل پیش بینی و تدریجی است و سبب می‌ شود که در تشخیص و درمان این مردان تعلل پیش آید.

– به طور طبیعی در سنین ۲۵ تا ۷۵ سالگی یک کاهش پیشرونده در عملکرد بیضه‌ها (که محل اصلی تولید هورمون مردانه است) اتفاق بیفتد، این کاهش در ۴۵ تا ۵۰ سالگی به حداکثر می رسد، به طوری که میزان تستوسترون آزاد خون ۵۰ درصد کاهش می‌ یابد. خطر افزایش کلسترول بد خون با کاهش تستوسترون بیشتر می‌ شود هورمون مردانه یک عامل حفاظتی در مقابل تصلب شرائین است، در مردان ۴۰ تا ۷۰ ساله‌ای که میزان تستوسترون خون کاهش می‌ یابد، خطر تصلب شرائین که پیش درآمد سکته قلبی و مغزی است، بیشتر می شود. بنابراین مردان میانسال باید بیش از پیش بر انجام ورش روزانه و رعایت رژیم غذایی مناسب توجه کنند.

منبع: دکتر سلام

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *