بازسازی شدن DNAمردی حدوداً۲۰۰سال پیش، بااستفاده ازدی‌ان‌ای نوادگان او

بازسازی شدن DNAمردی حدوداً۲۰۰سال پیش، بااستفاده ازدی‌ان‌ای نوادگان او
بازسازی دی‌ان‌ای فرد یا حیوانی بیمار، نیازمند استخراج دی‌ان‌ای او از باقیمانده‌ی بدن او است. اما تحقیقات جدید نشان داد ممکن است راه‌های دیگری برای این کار وجود داشته باشد. برای اولین بار دی‌ان‌ای مردی مربوط به حدوداً ۲۰۰ سال پیش، با استفاده از دی‌ان‌ای نوادگان او بازسازی شد. شرکت deCODE Genetics در ایسلند، با نمونه‌گیری از ۱۸۲ تَن از نوادگان «هانس یوناتان»، فردی بسیار مهم در این کشور، موفق به دستیابی به این امر مهم شد. این شخص به رهایی از بردگی در چندین رویداد دلاورانه‌ی دور از باور، مشهور است.
شرایط منحصربه‌فرد زندگی این شخص بود که به بازسازی دی‌ان‌ای او پس از مرگش انجامید. برای مثال، او اولین فردی بود که با پیشینه‌ی آفریقایی، در ایسلند ساکن شد. ایسلند کشوری است که جزئیات دقیقی از پیشینه‌ی نسبی افراد در خود دارد. پیشینه و ثبت اطلاعات درخت نسبی در ایسلند، باعث شد تا دی‌ان‌ای یوناتان بازسازی شود. شرکت مذکور از دی‌ان‌ای ۱۸۲ خویشاوند یوناتان استفاده کرد که در آغاز ۳۸ درصد مادر یوناتان به‌نام امیلیا بازسازی شد. این مطالعات که در مجله‌ی Genetics منتشر شده است، با تعداد بالای ۷۸۸ تَن از نوادگان یوناتان آغاز شد و با غربال دی‌ان‌ای‌های با نشانگرهای شناخته‌شده، به ۱۸۲ نفر کاهش یافت.
در حالی‌که این مساله، دستاورد بزرگی محسوب می‌شود، به گفته‌ی «رابین البی» از دانشگاه وارویک انگلستان به نظر این روش بررسی است که تنها تحت شرایط خاص، با ژنوم مهاجری نادر می‌تواند صورت بگیرد. با وجود تمام محدودیت‌ها، این شرکت معتقد است روش فوق، می‌تواند کاربردهای وسیعی داشته باشد.
«کاری استفانسون» از این شرکت اظهار داشت: «به میزان داده‌های در دسترس شما بستگی دارد. اصولاً می‌توان این روش را بر روی هر فردی با پیشینه‌ی تاریخی انجام داد، اما چیزی که باعث سهولت انجام این کار شد، این بود که هیچ آفریقایی دیگری در ایسلند وجود نداشت.» البی معتقد است نتایج این مطالعات به ما فرصت‌های بیشتری برای تحقیق بر روی دی‌ان‌ای افرادی از گذشته‌ی دور مهیا می‌کند. او اضافه کرد: «این مطالعات به‌گونه‌ای است که برای مثال، می‌تواند در بازیابی ژنوم ماجراجویانی مورد استفاده قرار گیرد که با ژنوم افراد محلی اختلاط یافته‌اند.»
به‌صورت نظری، چنین روشی می‌تواند به محققان در ساخت دی‌ان‌ای مجازی نیاکان کمک کند که متعاقباً، به دانشمندان در بازسازی دی‌ان‌ای افراد مشهور در تاریخ کمک می‌کند. «اگنر هلگسن» نیز از این شرکت اظهار داشت: «دی‌ان‌ای هر فردی که از سال ۱۵۰۰ میلادی به بعد متولد شده و نوادگان مشخصی دارد را می‌توان بازسازی کرد.»
هنوز موانع بزرگی بر سر راه بکارگیری احتمالی این روش در آینده وجود دارد. نیاز به کمیت، مقیاس و جزئیات دی‌ان‌ای نیاکان زنده‌ی افراد برای بازسازی دی‌ان‌ای فرد، باعث می‌شود که استفاده از این روش در بیشتر خانواده‌ها عملی نباشد. همچنین، با گذشت هر نسل قطعات قابل شناسایی دی‌ان‌ای، کوچک و کوچک‌تر می‌شوند.
برای رسیدن به این هدف، ممکن است بکارگیری این روش در آینده‌ی نزدیک، شامل مرمت و پرکردن فضای موجود در درخت نسبی افراد شود. اما ممکن است با پیشرفت این روش، بتوان آن‌را به ابزار تاریخی ارزشمندی تبدیل کرد که امکان نگاهی عمیق به زندگی افرادی نظیر یوناتان را فراهم می‌کند. دانشمندان می‌توانند هر فردی را از نظر ژنتیکی احیا کنند. این مساله می‌تواند درک بهتری از خانواده‌ی ما و همچنین دیگر افراد این سیاره‌‌ی خاکی به ما اعطا کند.
نوشته: چلسی گوهد
ترجمه: رضا کاظمی
منبع: futurism.com

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *