اندامک های سلول و وظیفه هر اندامک

اندامک های سلول و وظیفه هر اندامک

ساختار سلول

سلول کوچکترین واحد سازنده ی بدن موجودات زنده است که هر سلول (چه گیاهی و چه جانوری ) ازسه بخش

۱. غشاء ۲. سیتوپلاسم ۳.هسته تشکیل شده است.

سلول یا گیاهی است یا جانوری که در ادامه به ترتیب هر دو نوع را توضیح می دهیم :

سلول های جانوری

    شکل زیر یک سلول جانوری کامل را نشان میدهد . ملاحظه می کنید که ساختمان های داخل سیتوپلاسمی یا همان اندامک ها به دقت نامگذاری شده اند . اکثر این ساختمان ها دارای غشاء هستند . هسته ، شبکه ی آندوپلاسمی ، جسم گلژی ، میتو کندری ، لیزوزوم و پراکسی زوم از جمله این اندامک هاهستند .

بسیاری از فعالیت های شیمیایی سلول ها ، یعنی فعالیت هایی که در مجموع به عنوان متابولیسم سلولی نامیده می شوند ، در فضای پر از مایع و سیالی رخ می دهد که درون اندامک های غشادار را پر نموده اند .

سلول های گیاهی

سلول های گیاهی معمولا بزرگتر از سلول های جانوری است و اشکال منظم تری دارد اما تنها تفاوت آن با سلول جانوری داشتن یک واکوئل بزرگ مرکزی ، دیواه ی سلولی و وجود کلروپلاست می باشد اما در بعضی گیاهان مانند خزه و سرخس ها اندامک سانتریول (خاص سلول های جانوری )  نیز وجود دارد .

غشای پلاسمایی و دیواره سلول :
غشای پلاسمایی پرده ای است که اطراف سلول را فراگرفته است. این پرده از ورود مواد ناخواسته به درون سلول جلوگیری می کند و مواد لازم مانند آب، اکسیژن و مواد غذایی را به درون سلول راه می دهد. به عبارت دیگر غشای پلاسمایی خاصیت نفوذ پذیری انتخابی دارد، همچنین غشا می تواند بعضی مواد محیط پیرامون سلول را شناسایی کند. سلول هایی که باعث شناسایی محیط می شوند گلیکولیپید ها و گلیکو پروتئین ها هستند که در سطح خارجی غشاء متصل هستند سلول های گیاهی، بعضی از باکتری ها و قارچ ها دیواره ضخیم و محکمی در روی غشای پلاسمایی خود دارند که دیواره سلولی نامیده می شود. سلول های جانوری دیواره ندارند و به همین دلیل بسیاری از بخش های گیاهان محکمتر از بخشهای درون بدن جانوران است. دیواره سلولی خاصیت نفوذپذیری انتخابی ندارد اما موادی که در دیواره سلولی وجود دارد از حمله میکرب های بیماری زا به سلول جلوگیری می کنند. در گیاه برای عبور مواد منفذ هایی در دیواره وجود دارد ، که به این منفذها پلاسمودسم گفته می شود . دیواره ی سلولی سراسری تشکیل نمی شود و در بعضی جاها اصلا دیواره ای تشکیل نمی شود .

دانلود

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *